Menu

Gimpress - Szkolna Gazetka Gimnazjum Nr 29 we Wrocławiu

O tym, co dla nas ważne

Ostatni Gimpress

madlen320

Nowy Gimpress - ostatni pod moją opieką już jest.  Zapraszam do lektury:

https://drive.google.com/file/d/0B04KpwlVE0_8Q210WXpyMkszRzQ/view?usp=sharing

 Jednocześnie dziękuję za współpracę wszystkim uczennicom i uczniom :)

Magdalena Boberska

 

 

Dzień Matki

madlen320

Dzień Matki

 

            26 maja kojarzy się nam z kwiatami, czekoladkami i prezentami, ale czy czasami nie zapominamy o prawdziwej wartości tego wyjątkowego dnia? W tym dniu nie jest najważniejsze, jakiego koloru kwiaty kupimy, czy też jakie czekoladki wybierzemy, lecz najważniejsze są nasze MAMY! One od urodzenia okazują nam ciepło i miłość każdego dnia. Zawsze nas wspierają w trudnych chwilach i cieszą się razem z nami z naszych sukcesów. Mamy po prostu nas kochają bez względu na wszystko.

 

Historia Dnia Matki

 

            Początki tego święta sięgają już czasów starożytnego Egiptu, wtedy czczono boginie Izydę uważali ją za idealną matkę i żonę.  Inne początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki - boginie, symbole płodności i urodzaju. Grecy składali ofiary bogini Rei, a Rzymianie bogini Cybele uroczystości nazywali Świętem Radości. Dzień Matki w Polsce pierwszy raz był obchodzony w 1914 roku w Krakowie.

 

Dzień Matki w innych krajach

Tajlandia

            W Tajlandii Dzień Matki świętuje się 12 sierpnia. Ta data jest związana z urodzinami królowej. Przygotowania do obchodów Dnia Matki zaczynają się kilka tygodni wcześniej. Domy są specjalnie dekorowane na tą uroczystość. Na ręce reprezentanta Królowej składane są kwiaty, a zgromadzeni ludzie odśpiewują uroczystą pieśń.

Japonia

             Na początku związany był z urodzinami Cesarzowej Kojun, matki Cesarza Akihito. Dziś obchodzony jest, podobnie jak w większości krajów na świecie, w drugą niedzielę maja. Wręczane są zazwyczaj goździki, uważane za symbol matczynej miłości.

Australia

            W Australii Dzień Matki przypada w drugą niedzielę maja. Kolorowe kwiaty oznaczają, że matka danej osoby jeszcze żyje, podczas gdy biały goździk nosi się, by niejako złożyć hołd matce, która już odeszła. Podobny zwyczaj istnieje na przykład w Republice Południowej Afryki.

 

Kanada

            Dzień Matki przypada w drugą niedzielę maja, jak w większości państw na świecie. Z okazji Dnia Matki wiele osób przypina sobie do ubrania kwiaty jako ozdoby. Szczególnie popularne są goździki. Zwyczajowym prezentem są też przyrządzane przez dzieci ciasteczka, pieczone według specjalnych, wyłącznie w tym dniu wykorzystywanych przepisów.

   Z OKAZJI DNIA MATKI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO NASZYM MAMOM!

                                                                                                                      Dominika Góral, 1akwiaty

Dzień Życzliwości - tak czy nie?

madlen320

Dzień Życzliwości – tak czy nie? Komentarze redakcji Gimpressu

„Życzliwość w naszej szkole jest jak filiżanka, którą trzeba napełnić dobrym uczynkiem czy też ciepłym słowem, które rozgrzeje nasze łase na komplementy serca.”

Według mnie,  ten jeden atmosferycznie  zimny, ale ciepły mentalnie dzień , jest potrzebny każdemu na poprawę humoru w szkole czy w pracy.

Weronika

Gdy czytałam komentarze uczniów, najbardziej przypadło mi do gustu zdanie: „Pani Woźniak zawsze pomoże, gdy nie rozumie się istotnej rzeczy z życia codziennego”. Bardzo wielu ciekawych rzeczy o różnych nauczycielach się dowiedziałam. Fajnie jest wiedzieć, co rozumieć przez takie niby niepozorne komentarze. Życzliwość w naszej szkole objawiła się na kilka sposobów, ale niektórzy mogliby się bardziej postarać.

Marysia

„Życzliwość w naszej szkole jest jak pierwiastek z minus sto. Niby istnieje, ale urojona.” – tak w ankiecie wypowiada się jeden z uczniów naszej szkoły. Nie zgadzam się z tą wypowiedzią, ponieważ uważam, że życzliwość jest w naszej szkole obecna. W jednym z następnych komenatrzy widzimy: „Pani … jest miła i ciekawie tłumaczy, i ma prezentację na każdej lekcji.” – co pokazuje niezrozumienie słowa życzliwość.

Dominika

Dzisiejszy Dzień Życzliwości w naszej szkole był pełen pozytywnej energii. Uczniowie obdarowywali się nawzajem karteczkami, choć zdarzały się też osoby, które zgarnęły je dla siebie. Jeśli chodzi o komentarze co do wyboru najżyczliwszych nauczycieli,  to pojawiały się tam hasła uprzejme ( „ Pan Prygiel zawsze się uśmiecha i dlatego go kocham <3 czy „Pan Taczyński jest miły, ale wystarczająco twardy, żeby zapanować nad klasą”), ale także odrobinę ironiczne ( „ Pani Grzegorczyk wcale nie zatrzymuje nas na przerwach w klasie”), które nie miały wiele wspólnego z życzliwością. Miejmy nadzieję, że za rok znikną ironiczne komentarze.

Jadzia

Uważam, że Dzień Życzliwości by w 100 % udany. Mogliśmy sobie sprawić przyjemność. Szczególnie zadowolonym osobnikiem był dziś sum z Sali nr 34, który zjadł wszystkie małe rybki.

Asia i Paulina

Dzień Życzliwości. Czy warto? Warto? Czy się opłaca? To zależy. Od czego? Od podejścia do sprawy. Z zalożenia – świetna inicjatywa, lecz, niestety, mało kogo obchodzi. Dzień jak co dzień, ale z „rysunkami wesołych dzieci w komunikacji miejskiej”.

Wojtek

© Gimpress - Szkolna Gazetka Gimnazjum Nr 29 we Wrocławiu
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci